Wykłady III rok

semestr V zimowy

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA z ENDODONCJĄ

Tematyka wykładów dla studentów III roku (V semestr) kierunku lekarsko-dentystycznego.

Zakres tematyki wykładowej dla studentów III roku kierunku lekarsko-dentystycznego obejmuje cykl wykładów związanych z prewencją, diagnostyką, epidemiologią, etiopatogenezą choroby próchnicowej. W opracowaniu zwrócono uwagę na rolę śliny, płytki bakteryjnej oraz węglowodanów w rozwoju choroby próchnicowej, którą sklasyfikowano w zależności od zasięgu i lokalizacji. Przedstawiono również podstawowe zagadnienia z obszaru profilaktyki jamy ustnej u pacjentów dorosłych objętych opieką w zakresie stomatologii zachowawczej
z uwzględnieniem wybranych wskaźników higieny. Wprowadzono zagadnienia kliniczne dotyczące pracy odtwórczej z zastosowaniem materiałów kompozytowych w warunkach klinicznych w zakresie poszerzającym podstawową wiedzę podręcznikową. W celu kształtowania u studenta kierunku lekarsko-dentystycznego kompetencji „miękkich” pozwalających na nawiązanie prawidłowego kontaktu z pacjentem stomatologicznym,  zaprezentowano sposoby niwelowania lęku i znoszenia bólu (anestezja, analgezja) u pacjenta stomatologicznego w połączeniu z możliwościami minimalnie traumatycznych metod opracowywania tkanek zęba objętych chorobą próchnicową.

  1. Rola pierwiastków śladowych w zapobieganiu próchnicy i leczeniu próchnicy początkowej.
  1. Klasyfikacje ubytków próchnicowych oraz metody wczesnej diagnostyki próchnicy
  1. Profilaktyka jamy ustnej u pacjentów dorosłych objętych opieką w zakresie stomatologii zachowawczej.
  1. Korekta estetyczna zębów - postępowanie kliniczne z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Charakterystyka materiałów odtwórczych.
  1. Ślina ludzka i jej rola.
  1. Etiopatogeneza próchnicy.
  1. Sposoby niwelowania lęku i znoszenia bólu u pacjenta stomatologicznego i nieinwazyjne metody opracowania ubytków próchnicowych.

Dane kontaktowe

Sekretariat Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją

32/395-60-13